Lia a Dan Perjovschi
Lia a Dan Perjovschi na Akademii výtvarných umění v Praze
Včera jsem se zúčastnil přednášky, kterou prezentovali na pražské Akademii výtvarných umění manželé Lia a Dan Perjovschi. Pokud byste si neuměli pod jménem umělců představit konkrétní realizaci, navštivte Národní technickou knihovnu. Dan Perjovschi v ní totiž vytvořil monumentální výzdobu.
Večer se nesl v duchu "organických strategií přežití v reálné politice v komunizmu a kapitalizmu". Oběma umělcům je 62 let – žili tak přesně polovinu života v obou režimech (30/30). V 80. letech stáli ve frontách na věci základní potřeby a žili ve společnosti kontrolované diktátorem. Lia pracovala ve státním divadle a cítila se jako kdyby "pomalu umírala".
Mezi lety 1987 – 2010 působila v experimentálním ateliéru na bukurešťské Akademii umění. Zažila i revoluci v roce 1989 a rok 1990, kdy shořela knihovna a muzea byla poškozena střelbou. Jak říká, "revoluce byla ukradena", následovaly univerzitní protesty a horníci byli povoláni, aby studenty trestali. V tzv. bílém pochodu lidé protestovali proti zadržení studentů.
Na počátku 90. let se Lia setkala s performancí, navštěvovali ji novináři z USA. Rozhodující byla setkání s Kristine Stiles z Duke University, která byla umělkyní a kurátorkou současného umění. Lia zdůraznila ve svých performancích, že všichni lidé měli svůj díl viny ze života v totalitním systému – ačkoli se snažili ji svalovat pouze na diktátora. Je třeba se ozývat včas proti špatnostem našeho světa občanských aktivizmem - dříve, než bude pozdě.
V současné době je Lia "detektivem současného umění" v archivu současného umění a vytváří mapy poznání. Pomáhá ji v tom zejména internet – od roku 2000 existuje kabelové připojení, které je rychlé a spolehlivé a pomáhá ji v mapování nejhorších problémů světa. Pracuje přitom hodně se sociální sítí Facebook. V digitálním světě problémy nemají žádné hranice, jsme v epoše postprodukce (připomenuta byla osobnost filozofa Nicolase Bourriauda).
Nastal čas vše znovu promyslet. Lia srovnává strukturu mozku a vesmíru a vytváří "muzeum vědění". Za inspirující považuje tzv. barefoot college v Indii – na této univerzitě totiž nejde o diplom, ale jde o to, v čem jste dobří. Zmíněna byla Guerilla architecture – billboard přeměněný v lidské obydlí a také Guerilla zahradničení. Za zajímavý směr v umění považuje také sociální design – například vynález rolovacích sudů na vodu, které pomohly v suchem sužovaných oblastech v Africe. Za inspirační zdroj má i dětské kresby.
Tvorbu Dana Perjovschého je obtížně vtěsnat do slov, protože jeho drobné kresbičky jsou velmi vtipné.
Důležité však podle umělců je nedělat umění jen pro sebe, ale snažit se jím pomoci druhým.
Na jedné z kresbiček můžeme například vidět přeškrtnutou postavičku malíře u stojanu v ateliéru – nahrazuje ji aktivní umělec, držící plátno nad hlavou jako transparent.
Se svými kresbami slavil rumunský umělec úspěch po celém světě – až ve Francii či Spojených státech. Výzdoba Národní technické knihovny je umělcovou jedinou trvalou výstavou – jeho drobná dílka jsou totiž často velmi efemérní.
Zprvu se mi v knihovně zdálo, že výzdoba kresbičkami nesouzní s duchem architektury z betonu. Avšak včera jsem pochopil, že Dan Perjovschi svými kresbičkami jakoby domalovává tu část berlínské zdi, která nebyla pokryta během studené války graffiti – tedy tu východní.
Postupem času si na výzdobu zvykám i v knihovně. Kresbičky totiž nepostrádají kritický smysl pro humor.