Jacques-Louis David
Klenot pařížského Louvru v novém světle
Nové poznatky k neoklasicistnímu mistrovskému dílu malby Napoleonova dvorního malíře Davida
Pozoruhodným obrazem Napoleonovy doby je obraz Jacquese-Louisa Davida "Přísaha Horatiů".
V levé části obrazu vidíme 3 přísahající bojovníky, kteří zdviženou paží směřují k mečům, které jim drží jejich otec. Hrdinství Horatiů spočívalo v tom, že se rozhodli pro osobní souboj s představiteli znepřátelených Curatiů, aby zabránili zbytečnému krveprolití mezi lidem.
Obraz působí nejen pouhou náhodou jako divadelní scéna. David se totiž inspiroval i divadelními hrami francouzských klasicistních autorů, například od Pierra Corneille. Není bez zajímavosti, že figury na obraze působí jakoby namalované z vosku. Je známo, že David totiž skutečně maloval podle drobných figurek.
Na pravé straně obrazu vidíme skleslé ženy, které se zavřenýma očima truchlí. Předvídají totiž negativní konec svých manželů, kteří v boji zahynou. Dramatický efekt obrazu podtrhuje téměř divadelní osvětlení a výrazné stíny na podlaze. Světlo směřuje k centru obrazu, kterým jsou tři meče a přísahající zdvižené paže.
Pestrá barevnost obrazu a výrazné stínování oblečení připomíná francouzskou klasicistní tradici malíře Nicolase Poussina. Davidův obraz je však proporcemi monumentální. Připomíná, že Napoleon využíval k vlastní prezentaci a propagaci svého režimu obratně i vizuálního umění. Zdvižené ruce připomínají i nechvalně proslulý pozdrav nacistů během německé 3. říše.
Ačkoliv německý diktátor nerozvinul vizuální propagaci své války do takové míry jako Napoleon, stylizoval se také do římského vládce. Určité styčné body ve vizuální propagandě ukazují i na to, že chtěl překonat válečný odkaz Napoleona Bonaparte.