David Černý
Pozoruhodné - jarní - obohacení centra Prahy nadčasovými novými plastikami "motýlostíhaček" Davida Černého
K měsíci květnu nepochybně patří motýli. Rozproudila se však debata, zda se hodí i na známý pražský obchodní dům Máj, který byl po jarním měsíci pojmenován.
Jedná se o jednu z nejhravějších instalací světoznámého sochaře Davida Černého, který nedávno otevřel na Smíchově své vlastní musoleum.
Umělec umístil na fasádu dva velké, několikametrové purpurovo-modré motýly, které jsou kinetickými sochami, neboť lehce mávají svými velikými křídly, jenž se v noci i rozsvěcí.
Ačkoliv jsem se instalace, vystrašen zprávami Klubu za starou Prahu, nejprve bál, když jsem "motýly" uviděl v realitě, zalíbili se mi. Nejedná se o ledajaké motýly, mají totiž trup stíhaček spitfire z britského letectva druhé světové války, jejichž vrtule jsou rovněž v pohybu. Umělec invenčně a hravě propojil křehký svět přírody a tvrdého válečného nástroje. Odlehčil tak vážnou a těžkou tematiku, která bohužel začíná být v současnosti se vzestupem zbrojení a hrozbou válek ve světě opět aktuální.
Umístění soch na fasádu architektury z doby komunizmu považuji za odvážné, ale možné. Ačkoliv se jedná v případě obchodního domu Máj o zajímavý doklad doby (retrostyl je v současnosti na vzestupu), doba totality měla svoji tíhu, která na kolemjdoucí na Národní třídě z budovy doléhá. Motýli dotváří zajímavou pointu, akcent budovy na nároží, který odlehčuje její přílišnou přísnost a vážnost.
Sochy citlivě a vtipně dotváří městskou krajinu. Z mého úhlu pohledu zútulnily a zvelebily křižovatku, která byla spíše nehostinná. Jsou vidět zdaleka a vytváří prostor více domácím.
Pro "puristy", kteří považují za nesprávné mísení různých stylů, je třeba podotknout, že malebnost Prahy je právě celosvětově ceněna kvůli pronikání různých architektonických i sochařských slohů. (Sejmeme z Karlova mostu barokní sochy, protože most je gotický? Světově proslulý francouzský sochař, kterého dnes i obdivovatelé klasiky vyzvihují, Antoine Bourdelle, nazval most kentaurem s barokní hlavou a gotickým tělem. Proč by se tedy nemohly mísit i moderní a současné umělecké slohy?)
Navíc se v médiích objevil příběh, že sochy připomínají památku československých letců Royal Air Force, kteří bojovali za 2. světové války za svobodu. Každá doba vytváří své umění, určované nejen uměleckými, ale i politickými a dalšími souvislostmi. Vnímám motýlostíhačky za apel na mír, ale i varování pro naši budoucnost z temné historie a minulosti.
Je symptomatické, že na komunistické budově, jakkoliv krásné, poznamenané i negativními aspekty své doby, přistály stíhačky, které bohužel opět vzlétají z vojenských základen. Černého dílo lze považovat za projev období míru a relativní prosperity, ale i za otazník nad budoucností bezpečnosti naší civilizace.
Právě svou mnohovrstevnatostí a svými podněty k zamyšlení, ale i svou vizuální přitažlivostí a monumentální velkorysostí sochy aspirují na zajímavé obohacení veřejného prostoru hlavního města pro budoucí generace.